Meremuuseum, Teaduskeksus Ahhaa ja Äksi Jääaja keskus

Viimasel ajal on niipalju uusi põnevaid kohti avatud, et on kohe tükk tegemist need kõik läbi käia. Seda muidugi heas mõttes, sest oleme igati selle poolt, et meie siseturism areneks ja pühapäeva veetmise võimalusi pole kunagi liiga palju. Paari viimase aastaga on avatud Teletorn, Teaduskeksus Ahhaa, Meremuuseumi Lennusadam ja Äksi Jääaja keskus. Esimesest neist me juba põgusalt kirjutasime, kui seal söömas käisime (vt Teletorni restoran). Ülejäänud kolmest teeme nüüd kiire ülevaate.

Meremuuseumi lennusadam on kõvasti atraktiivsemaks kujundatud kui klassikaline muuseum. Tõsimeelne ajaloohuviline võib isegi kergelt pettuda, sest pigem on see koht mõeldud lastega peredele, kellele vesilennukite ja nendega seonduv ajalugu sügavamat huvi ei paku. Pilet siseruumides liikumiseks maksab 8 €, väljasolevad laevad on 2 € lisaks.

Hämar peasaal näeb väga hea välja. Efektne valgustus ja aegajalt üle peade lendavad lennukid loovad sobiva meeleolu. Peamiseks atraktsiooniks on allveelaev Lembit, mille sisemuse nägemiseks pidi ka järjekorras seisma. Mujal ülerahvastuse tunnet ei tekkinud.

Lembitu sees on endiselt tunda spetsiifilist tavoti lõhna.

Meeldejäävamad atraktsioonid olid veel kollane kino-allveelaev, millega Volkonski viib lühikesele reisile ümber maakera, hiigelakvaarium, kus ei uju tavapärased eksootilised kalad kusagilt kaugelt, vaid meie enda vetes elavad tegelased ja lennusimulaator. Samuti saab teha erinevates mereväe mundrites pilti ja saata foto enda meilile.

Väljas on mitu sõjalaeva ja jäämurdja Suur Tõll, millele õnnestub samuti sisse minna ja näha kuidas seal elu käis. Ringi saime peale umbes 2,5 tunniga. Kui lugeda kõiki elektroonilisi infotahvleid, läheks julgelt pool päeva veel.

____________________________________________

Teaduskeskus Ahhaast on saanud vist Tartu kõige tegijam vaatamisväärsus. Mitmed hotellid pakuvad ööbimisest ja keskuse külastusest koosnevaid pakette. Majas sees kuuleb palju võõrkeelt ja parkla on täis LV numbrimärgiga autosid. Suht “tegija” on ka Ahhaa hind, sest näo pealt küsitakse 12 € ja külastuse käigus leiab veel terve rea asju, mille eest saab juurde maksta. Parkimiskoht tasuks vaadata maja taha, mis meie külastuse ajal oli praktiliselt tühi. Maja ees ja küljepeal käis vabade kohtade pärast närviline tõmblemine.

Uurimist ja näppimist on Ahhaas palju. Eriti tehnikahuvilisele, aga mõeldud on ka laste peale. Suund on selgelt võetud selle peale, et külastaja saaks ise võimalikult palju kaasa teha, mitte ainult vaadata. Harjumuspäraseid muuseumi silte, nagu “ÄRA NÄPI”, siit ei leia.

Kõigil on võimalus näha, milline nende nägu on hetkel, kui õhupall näo ees lõhkeb. Kõvemad mehed silmi kinni ei pane 🙂

Kõige ekstreemsaks võiks lugeda jalgrattasõitu mööda trossi. Vaieldamatult populaarseim asi on aga liftiga sõit maakera sisemusse vms. Tegelikult ei oskagi päris täpselt öelda, kuhu see lift viib, sest sealne järjekord ületas selgelt meie kannatuste piire. Tuttavatelt oleme kuulnud, et see sõit on väga mõtetu ja ootamine ei ole seda väärt. Jätame selle väite siiski lahtiseks.

Meenub veel 20 kraadi kreeni keeratud tuba, mis kordinatsiooni päris korralikult sassi ajas. See ruum oli kõige ebaloogilisem ja absurdsem. No lihtsalt kisub kreeni 🙂

Sisenemisel soetatud pilet kehtib 24h, mis tähendab, et võib minna vahepeal ära ja tulla õhtul tagasi. Tagasi võib tulla näiteks planetaariumisse, mille pileti saab keskuse külastaja 6 € asemel 4 euriga. Meile pakuti esimest eesti keelset planetaariumi külastust õhtul kella seitsmeks, aga muud plaanid sõitsid sellel ajal juba sisse ja see asi jäi järgi proovimata. Kahju muidugi, tundub väärt vaatamist – vt pikem jutt Reporteris. Ahhaas kestis meie ring ligi 3h, aga rohkem süvenedes ja vahepeal kohvikus jalga puhates oleks siingi vabalt võinud olla ka 5h või enam.

_______________________________________
Äksi Jääaja keskus jääb oma mastaabilt eelmistele alla. Paljud kindlasti isegi tea, et selline koht hiljaaegu Saadjärve ääres avati. Nagu nimigi ütleb, keskendutakse siin jääajale ja üldisemalt evolutsioonile ning nii pealiskaudselt nagu Ahhaas või Lennusadamas siin meelt lahutada ei õnnestu. Rohkem on vaja süveneda. Ka pilet on siin veidi tagasihoidlikum 6 €.

Kohe keskusesse sisenedes on vastas elusuuruses mammut

Väljapaneku diapasoon hõlmab jääajaga seonduvat väga laialt. Kolmel korrusel on eksponeeritud loomade topiseid, kliima muutuste ja mõõtmistega seonduvat, pinnase geoloogiat, vee ja jää füüsikat ning üldist arengut Maal. Kõige futum on simulatsioon Kalevipojast, kus saab proovida kivi viskamist tema nahas olles. Kahjuks see asi veel eriti kindlalt ei töödanud ja peale paari kilomeetrite pikkust viset Kalevipoeg uusi kive haarata ei tahtnud :).

Lugemist, mõisteid ja tekste ajaloo arengu kohta on kokku kolmel korrusel. Koolilastel on siin õppematerjale kindlasti rohkem kui rubla eest ja olen kindel, et klassiekskursioonid ei saa seal harv nähtus olema. Parem ikka kui raamatust kuivalt lugeda.

__________________________________________

Ametlik info:

Advertisements
Rubriigid: Eestri tripid, sildid: , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s