Sangaste ja Alatskivi lossid

Mõisaid on Eestis üle tuhande. Aktiivses kasutuses on hetkel vaid 100 ja neist kahte efektsemat käisime seekord Lõuna-Eestis liikudes oma silmaga vaatamas.

Punastest tellistest Sangaste loss jääb Otepäält paarkümmend kilomeetrit Valga poole ja juba lossiõuele jõudes avaneb suursugune pilt. Müüdi järgi lasi tollane mõisahärra ehitada nii uhke lossi sellepärast, et nooremana Inglismaal kosjas käies ei võetud teda tõsiselt. Inglismaa losside Windsori ja Balmorali järgi ongi Sangaste disainitud. Oli kuidas oli, aga hästi kukkus see loss välja ja nüüd on meil hea midagi erilist vaadata muidu suhteliselt sarnaste mõisahoonete seas. Eriti positiivne on see, et nüüd on selle hoone kasutus ka väärikas, mitte nagu nõukaajal kui seal tegutses pioneerilaager. Kusjuures enne pioneeride saabumist kasutati lossi koguni heinaküünina. Uskumatu 🙂

Sangaste loss ehitati vähem kui kolme aastaga ja sai lõplikult valmis 1881

Lossi kodulehe järgi on see seest sama korralikult renoveeritud kui väljast, aga kühvel on selles, et talvehooajal ilma kokkuleppimata nädalavahetusel sisse ei lasta. Seepärast pidi meie külastus oktoobri alguses piirduma vaid välise ringiga.

Kui kunagi tagasi tuleme, siis jääme 99 euri eest sviiti ööbima või võtame kaasa 150 sõpra ja üürime 2500 euriga kogu lossi 🙂

             __________________________________________________

Veidi väiksem, aga võibolla isegi veel efektsema välimusega, on lumivalge Alatskivi loss, mis ehitati enam-vähem samal ajal, st 1880-1885. Renoveermistööd on äsja lõppenud ja maja terviklikult korda tehtud nii seest kui väljast.

Alatskivi lossi fassaad on päikse käes nii erk, et silmal hakkab valus

Majja sissepääsuga enam muret pole. Esimest aastat on piirangud ära kaotatud ja nüüd saab ka talvehooajal igapäevaselt siseruume uudistada (5 € nägu). Võimalik, et Euroopas palju reisinud kultuurihuvilised eriti ei erutu, aga meile omalkäel tehtud tuur väga meeldis.

Esimesel korrusel tegutseb restoran, kus saab einestada ka nö tänavalt tulles, mitte ainult eelnevalt registreeritud grupiga. Teisel korrusel on muuhulgas Eduard Tubini muuseum ja neli sviiti, millede uksed kahjuks kinni olid. Maja keldrikorrusel tsillivad vahakujud kunagi mõisas toimetanud tegelastest ja tegutsevad õpitoad.

Vahakujud keldrikorrusel

Kodulehelt ei selgunud, kui palju täpselt öö sviidis maksab ja infolaua töötaja ei osanud ka öelda, sest majutus pidi käima restorani kaudu, aga tundub, et see asi tuleks kindlasti millalgi ära teha. Õhtut aitaks sisustada a la carte restoran, mille interjöör kiirelt sisse vaadates tundus suursugune aga samas väga hubane. Muidugi on Alatskivi lossil ka oma kummitus, aga viimase aja renoveerimistööd on talle nii hästi mõjunud, et juba tükk aega pole keegi teda näinud.

Advertisements
Rubriigid: Eestri tripid, sildid: , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s