Eesti “helesinine laguun”

Esimest korda märkasin google satelliitkaardil kahtlaseid helesiniseid veekogusid eelmisel aastal, kui märkisin kaardile meie  Ida-Virumaa tripi trajektoori. Järvede korrapärane kuju viitas automaatselt inimtegevusele ja kuna sellises piirkonnas, siis kohe ka kaevandustele. Värv tundus aga meie kodumaa kohta liiga sürr. Võis arvata, et satelliitfoto moonutab vms. Tahtsime ühte neist oma silmaga ka vaatama minna, aga tookord me kohale ei jõudnud, sest lähenesime hoopis valest suunast.


Mõned kuud hiljem leidsin juhuslikult netist ühe foto, kus sinine järv peal ja väidetavalt tehtud Eestis. Saatsin pildi autorile (vt karelkravik.com) kirja ja vastuseks sain koordinaadid punkti, kuhu vabalt ligi pääseb. Kusjuures autoga saab otse järve kaldale välja. 

Asendame männid palmidega ja ongi Kariibimere rand

Asendame männid palmidega ja ongi Kariibimere rand

Peale kohalkäimist tuli välja, et teemat on suht vähe kajastatud. Targemaks saime niipalju, et tegemist on Eesti Soojuselektrijaama põlevkivi jäätmete settebasseiniga. Õigemini on settebasseinid ise piltidel oleva laguuni kõrval ja meie pildistatud järveke on nende ülevoolust tekkinud. Kaardilt on näha kui suured need päris basseinid on. Maapealt neid igatahes näha pole, kuna setetest on ajajooksul tekkinud korralik mägi, mis aina kõrgemaks kasvab ja ligipääs sinna piiratud.

Mida täpsemalt vesi sisaldab ja mis lumivalge kihina järvepõhja ladestub, jäi peale põgusat otsingut leidmata. Igatahes ujuma me ei läinud 😀

Järvest välja ulatuvad üksikud kivid ja oksad on nagu Surnumere soolaga kaetud.

Ei julge väita, et antud koht on ainus, kuhu vabalt ligi pääseb, aga tõenäoliselt see nii on. Tasuks veel mainida, et vee värv on oluliselt ilusam ja tuleb paremini esile just päikse käes (iseasi muidugi kuidas see pildile õnnestub jäädvustada). Meil sattus kuidagi nii, et nägime ära nii pilves kui päikselise ilma.

Autoga pääseb järve ühte serva, siis tuleb värav vastu. Taustal paistavad Eesti Soojuselektrijaama korstnad.

Igatahes laguun on väga kõva ja selle kaldal seistes tundus, et me ei suuda meenutada vägevamat nähtust Eestis. Olgu siis inimkäe poolt loodud või mitte.

Advertisements
Rubriigid: Eestri tripid, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to Eesti “helesinine laguun”

  1. Helery ütles:

    Kus see asub Eestis?? 🙂

  2. Anne Vanatoa ütles:

    Nägime täna 19.07.2015 selle sinise järve ära. Ilm oli nii päikest kui ka vihma.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s